Правила

поведінки під час низьких температур повітря

та заходи з попередження нещасних випадків

      Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати: мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітру, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками. До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха та ніс. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а у людей похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку.

У період низької температури повітря:

* не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу;

* не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас;

* перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія.

Під час руху по льоду необхідно бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні і підозрілі місця та ділянки з вмерзлими в лід кущами, травою і очеретом.

Слід пам’ятати наступні правила безпеки:

*обминати ділянки, покриті товстим прошарком снігу, під снігом лід завжди тонший;

*обережно спускатися з берега, лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря;

*особливу обережність проявляти у місцях зі швидкою течією, джерелам, струмкам;

*якщо лід недостатньо міцний, негайно зупиніться і повертайтесь назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні;

*під час групового переходу по льоду необхідно рухатись на відстані 5-6 метрів один від одного і уважно стежити за тим, хто іде попереду.

У випадку, якщо Ви провалилися під лід, необхідно:

*не піддаватися паніці, широко розкинути руки по краям пролому та утримуватися на плаву, уникаючи занурення з головою;

*покличте на допомогу, дійте рішуче й не лякайтеся;

*намагайтеся не обламувати край льоду, без різких рухів вибирайся на лід, наповзаючи грудьми й по черзі витягаючи на поверхню ноги.  Головне – пристосовувати своє тіло, щоб воно займало найбільшу площу опори; вибравшись із льодового пролому, необхідно перекотитися і відповзти в той бік, звідки Ви прийшли, де міцність льоду вже відома;

*далі необхідно переодягнутися, щоб зігрітися, виконайте будь-які фізичні вправи.


Правила безпечної поведінки під час

можливих надзвичайних ситуацій,

пов'язаних з ускладненням погодних умов

     З настанням осінньо-зимового періоду з’являється ризик виникнення надзвичайних ситуацій,пов'язаних з ускладненням погодних умов.Густі тумани, які виникаютьв холодну пору року, погіршують видимість на шляхах, створюють перешкоди для роботи транспорту, сприяють забрудненню повітря. Щорічно реєструється сумна статистика травмувань, які є наслідком ускладнення погодних умов: за небезпечний зимовий сезон лікарі надають допомогу тисячамтравмованих громадян. У холодну пору року слід очікувати всі види наземного зледеніння: ожеледь, паморозь, зледенілий мокрий сніг. Сприятливі умови для їхньогоутворення створюються з жовтня по квітень. Найбільш небезпечними для засобів зв'язку, ліній електропередач та усіх видів транспорту є ожеледь і зледенілий мокрий сніг. Не менш небезпечні ці явища і для людей.

Ми пропонуємо вам прості рекомендації, якідопоможуть уберегтися від неприємностейвосінньо-зимовий період.

Ожеледиця

·         Пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів.

·         Людям похилого віку краще в “слизькі дні” взагалі не виходити з будинку, а якщо потреба змусила, не соромитись взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Якщо ж з собою сумка чи торба, то вона повинна бути тільки такою, яку можна носити через плече. Дві третини травм люди похилого віку отримують при падінні.

·         Прогулянки в ожеледицю вагітних жінок без супроводження небезпечні для здоров’я.

·         Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі або неспритні. Зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

·         Будьте готові, про всяк випадок, під час перебування на вулиці в такі дні, впасти. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні від речей. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку падіння, тому виходьте з будинку неквапом.

·         Падати в ожеледицю слід з мінімальною шкодою для здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково переверніться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні.

·         Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.

·         Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає небезпеки травмувань.

·         Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо – можна впасти та потрапити на дорогу, автомобіль може виїхати на тротуар.

·         Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. В ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях автомобілів, і падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести, в кращому разі, до каліцтва, а то і до загибелі.

·         Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. Травми при цьому найчастіше важкі, всупереч переконанню, що людина напідпитку падає завжди вдало. При сп’янінні люди не так чутливі до болю і за наявності травми не звертаються своєчасно до лікаря, що спричиняє згодом ускладнення.

·         Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, в суглобах, нудоту, побачили, що утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можливе виникнення ускладнень з неприємними наслідками.

·         Ходіть не поспішаючи, поспіх збільшує небезпеку ожеледиці, ноги злегка розслабте, трохи зігніть у колінах та ступайте на всю підошву. Руки не повинні бути зайняті сумками чи речами.

·         Будьте морально готові до падіння. За думкою психологів, боязнь впасти знижує вірогідність цього.

·            Стоячи на зупинці, тримайтеся подалі від краю. Коли автобус або тролейбус буде під'їжджати, ви можете ненароком послизнутися і потрапити під колеса. Також не варто штурмувати громадський транспорт, що під'їжджає.

·            Будьте уважні також на тротуарі. Автомобіль може занести або водій вчасно не зможе загальмувати.

·            Коли перебігаєте дорогу перед автомобілем, врахуйте, що гальмівний шлях на слизькій дорозі збільшується в 4-5 разів. І пам'ятайте, що машину не можна зупинити миттєво. Треба переходитидорогу лише через пішохідний перехід і тільки на зелене світло.

Обережно – бурульки

     Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі та значне нагромадження снігового покриву сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), виступаючих архітектурних частинах будинків та великих деревах. Пересуваючись містом в період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев: спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. По можливості необхідно триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху.

Восени та взимку також можливі сильні вітри, шквали.

Шквали - це короткочасне різке збільшення швидкості вітру, що супроводжується зміною його напряму.

·         Щільно закрийте всі вікна, двері, горищні люки та вентиляційні отвори. Віконне скло, по можливості, захистіть віконницями.

·            Перейдіть у безпечне місце. Сховайтесь у внутрішніх приміщеннях. Ними можуть бути коридор, ванна кімната, комора або підвал.

·            Не намагайтеся перейти в іншу будівлю - це небезпечно.

·            Не користуйтеся ліфтами.

o    Якщо ви знаходитесь на відкритій місцевості, то притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом або гілками. Зупиніться, якщо їдете автомобілем. Не ховайтеся в ньому, краще швидко перейдіть у міцну будівлю.

o     Уникайте мостів, естакад, трубопроводів, ліній електромереж, водойм.

o     Після того, як вітер стихне, не виходьте відразу на вулицю. Шквал може повторитися.

Отже, будьте обережні, бережіть себе – це запорука безпечного перебування на вулиці при погіршенні погодних умов, особливо у зимовий період.